Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
DomovDomov  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  HľadaťHľadať  RegistráciaRegistrácia  Prihlásenie  

 

 názor na križiacké výpravy

Goto down 
4 posters
Choď na stránku : 1, 2  Next
AutorSpráva
La Valette
Kmeňový bojovník
Kmeňový bojovník
La Valette


Počet príspevkov : 19
Location : Trenčín
Dukáty : 12
Registration date : 26.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyNe január 25, 2009 5:46 pm

No....tak keďže sa to snažíme pomaly rozbiehať........zaujímal by ma Váš názor na križiacke výpravy ako také. Či to bolo podľa vás k niečomu dobré alebo nie a prečo.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyNe január 25, 2009 7:19 pm

Aj môj názor ťa zaujíma? Very Happy
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
La Valette
Kmeňový bojovník
Kmeňový bojovník
La Valette


Počet príspevkov : 19
Location : Trenčín
Dukáty : 12
Registration date : 26.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyNe január 25, 2009 8:41 pm

Nie ty si vínimka:D:D:D:D ..................samozrejme všetci mi ho napíšte lol!
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyNe január 25, 2009 8:57 pm

No moc nás tu nie je Very Happy
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
La Valette
Kmeňový bojovník
Kmeňový bojovník
La Valette


Počet príspevkov : 19
Location : Trenčín
Dukáty : 12
Registration date : 26.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPo január 26, 2009 2:24 pm

What a Face
No to som si všimol ale sak sme tu uz 4 myslim Very Happy:D pravidelny:D.......
Tak od vas to chcem pocut......skor citat asi study
Návrat hore Goto down
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPi február 20, 2009 5:47 pm

Je to velmi diskutabilne, pretoze niekto sa moze pozerat iba na pozitava a nikto na negativa. Ja osobne tam vidim viacej pozitiv ako negativ. Nielen co sa tyka hygieny, architektury, lekarstva a podobnych veci. Ukazalo to, ze ked sa europa spoji, je dost silna (co nedokazalao 5 storoci neskor).
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPi február 20, 2009 9:19 pm

No ja myslim, ze to malo vela pozitiv...Europania spoznali uplne odlisny svet, ktorý ich mnohému naucil a tiez suhlasim s valerianovym nazorom aj ked som sa nad tym nikdy nezamyslal Idea

Ale po vejenskej stránke sa Europanom nepodarilo udrzat mesta a hrady, ktoré dobyli hlavne pocas prvej výpravy. Vsetko lezi v zemi pri Hattíne.
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 12:55 pm

Co sa tyka vojenskej stranky, tak v prvych rokoch kriziackych statov mali jednoznacne navrh kriziaci. Saracenska lahka jazda sa nedokazala merat s europskou obrnebou jazdou. Kriziaci mali jednu velku smolu, ze ich v danej oblasti bolo velmi malo. Ked stratili v bitke armadu (5,000 az 10,000 muzov) nemohli aju jednoducho za par mesiacov nahradit tak ako saraceni.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 4:31 pm

Aha tak to kvôli tomu to potom islo dolu vodou? ...ved v kolkych bitkach po hattine kriziaci vyhravali?
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 9:56 pm

Bolo ich niekolko - 1188 obrana Tripolisu, Tyru a Antiochie. 1192 dobytie Akkonu, 1192 bitka pri Arsufe a pri Jaffe. Potom pomoc mongolom pri ich tazeni do Syrie a asi tak vsetko.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 10:10 pm

Aha ano máš pravdu. Na Tretiu križiacku výpravu som celkom zabudol Richard I. bol schopný vojvodca až na to, že sa mu nepodarili získať Jeruzalem.
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 10:15 pm

Z taktickeho hladiska ani nemal sancu. V tom case uz nebola taka ochota zucastnit sa kriziackych vyprav. Ak nejaky dobrovolnici nasli, tak po splneni ciela - dobytie Jeruzalema - mali v plane vratit sa domov. A na obranu by zostalo len malo vojakov. Vedel, ze v takom pripade je mesto neudrzatelne a snaha ziskat ho zbytocna.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 10:17 pm

Aj toto som niekde čítal Very Happy Ale myslím, že uskutočnil dva pochody na Jeruzalem (nie som si tým istý ak nie tak ma oprav:D) ale vždy sa vrátil späť (neviem či nie do prístavu Jaffa)
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySo február 21, 2009 10:21 pm

Mal skutocne dva pochody na Jeruzalem, ale z obidvoch sa musel vratit (zle pocasie a nedostatok zasob). Jaffu dobyl hlavne kvoli tomu, aby si zabezpecil prisun zasob pri pripadnom obliehani Jeruzalema.
Návrat hore Goto down
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPo február 23, 2009 1:06 pm

Nepaci sa mi vseobecny nazor, ze kriziaci boli iba barbarmi a vrahmi. Mozeme to vydiet aj vo filme Kralovstvo nebeske. Kriziaci (a hlavne templari ) su tam prezentovani ako masovy vrahovia, ktorym nie je nic svate. Podla mna to vobec nie je pravda. Tak ako zabijali kriziaci moslimov, tak aj moslimovia zabijali kriziakov. Na to uz nikto nepozera. Stale je tu len vrazdenie zo strany kriziakov. Aj preto mnoho ludi sa dnes pozera na kriziacke bypravy ako na ciernu skvrnu v ludskej historii. Keby sme to tak brali, tak cela ludska historia je jednou velkou ciernou skvrnou.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPo február 23, 2009 9:43 pm

Ani ne sa názor, že križiaci boli len vrahovia nepáči (teda samozrejme neboli svätý) Ale Moslimov nikdo moc nespomína ako vrahov...ja si myslím, že si to v niečích očiach ˝vyžehlili˝ tým, že nechali obyvaťeľov Jeruzalema, po tom, čo ho Saladin dobyl slobodne odýsť k pobrežiu. A aj tak si myslím, že to bola skôr Saladínova vôľa a nie jeho vojakov...oni by poldľa mňa bez váhania oplatili to, čo im urobili Križiaci v podstate v každom meste, čo dobyli (ak sa mýlim opravte ma:D). A po Saladínovej smrti takéto ohľady nebrali. A tým, čo teraz napíšem som si neni istý ale mám takého tušáka, že som o tom čítal. Moslimovia sa dohodli s križiakmi, ktorí bránili Krak des Chevaliers a takisto im sľúbili, že môžu odísť k pobrežiu, ale myslím, že ich tak či tak zabili. A po páde Akkonu (Akry) Moslimovia zmasakrovali obyvaťeľstvo aj keď templárom sa podarilo nejakých civilistov zachrániť, no určite to nebolo zas tak veľa.
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyUt február 24, 2009 10:24 am

Pri dobyti Jeruzalema Saladinom, obyvatelstvo nemohlo slobodne odist. Museli sa vykupit, muzi za 10 denarov, zeny za 5 denarov, deti a stari za 3 denare. Kto na to nemal, tak skoncil v otroctve. A otroctvo krestana v moslimskom svete sa rovnalo smrti. Moslimovia, ked obliehali Krak de Chevaliers, sa dohodli s posadkou, ze za odovdanie hradu im umoznia slobodny ustup k pobreziu. Pustili a nezabili.
Kriziaci masakrovali obyvatelstvo dobyteho mesta iba v prvych rokoch svojej vlady v danom regione. Potom si uvedomili, ze je neekonomicke zabijat obyvatelstvo, ktore im moze platit dane a pracovat na poliach. Akurat novoprichodzi mali tendenciu zabijat moslimske, zidovske a ine krestanske obyvatelstvo. Starousadlici boli voci inym nabozenstvam tolerantny.
Mamluci (vojenska kasta otrokov v Egypte, ktory sa v druhej polovici 13. storocia urobili prevrat a zmocnili moci) pri dobyti Akkonu v roku 1291 zmasakrovali obyvatelstvo, ktore neutieklo na Cyprus.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyUt február 24, 2009 4:06 pm

Díky...už mám v tom aspoň jasno Wink
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyUt február 24, 2009 4:23 pm

Tuto Saladinovu aktivitu pozitivne cnimali nielen moslimovia ale kriziaci.
Návrat hore Goto down
Valerianus
Republikánske vojsko - Veles
Republikánske vojsko - Veles
Valerianus


Počet príspevkov : 59
Dukáty : 21
Registration date : 20.02.2009

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySt marec 04, 2009 10:45 am

Jednou z knih, ktore ma svojim obsahom prekvapili, bola kniha od George Tate : Kriziaci v Oriente. Bola tak neskutocne zamerana proti kriziakom, az mi z toho bolo zle. Cela kniha sa nesie v duchu - kriziaci su barbari a vrahovia. Naproti tomu moslimovia su tam vykresleni ako totalny svatci.
Ako som uz napisal, ani jedna a ani druha strana neboli bez skvrn.
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptySt marec 04, 2009 2:16 pm

Ok dík ...už viem ktorú knihu nemám čítať Smile
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
La Valette
Kmeňový bojovník
Kmeňový bojovník
La Valette


Počet príspevkov : 19
Location : Trenčín
Dukáty : 12
Registration date : 26.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyŠt marec 19, 2009 11:59 pm

No nemyslím si že o križiakoch sa hovorí len v zlom samozrejme narobili vela,,bordelu" to že zabíjali a masakrovali obyvateľov bolo hnusné a nemalo sa to robiť, ale nerobilo sa to vždy. veľa do Európy priniesli.
No a moslimovia to isté raz to bolo tak a raz tak. Záležalo na človeku, ktorý to mal v rukách teda na sultánovy alebo pašovi čo zrovna viedol vojsko.U krestanov samozrejme na kralovi atd.....
Po dobyti Kraku myslim odisli bez zrady to bol iny hrad kde im slubili odchod a vsetkych zabili ale nemozem si spomenut ktory.
A k tomu otroctvu......otroctvo bolo na oboch stranach nie len u moslimov.
Podla mna su moslimovia ociernovany viac ako kriziaci, nechcem si ich zastavat ale uz len koli tomu ze Europa je cela krestanska tak si bude chranit svojich................
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPi marec 20, 2009 4:02 pm

La Valette napísal:

No a moslimovia to isté raz to bolo tak a raz tak. Záležalo na človeku, ktorý to mal v rukách teda na sultánovy alebo pašovi čo zrovna viedol vojsko.

To je aj pravda, ale tiež by bolo dobré vziať do úvahym, že tí radoví vojaci sa chceli pomstiť za to čo urobili križiaci a keď ten vojvodca aj prikázal, aby nevraždili a neznásilňovali, ak nemal dostatočnú autoritu nemusel ho každí jeden počúvať. A tiež by mohol riskovať vzbury a neviem čo. (to je zase len môj názor) Myslím, že treba občas vyhovieť aj armáde inak budú vojaci nespokojní Smile
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
La Valette
Kmeňový bojovník
Kmeňový bojovník
La Valette


Počet príspevkov : 19
Location : Trenčín
Dukáty : 12
Registration date : 26.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPi marec 20, 2009 7:40 pm

Balian napísal:
La Valette napísal:

No a moslimovia to isté raz to bolo tak a raz tak. Záležalo na človeku, ktorý to mal v rukách teda na sultánovy alebo pašovi čo zrovna viedol vojsko.

To je aj pravda, ale tiež by bolo dobré vziať do úvahym, že tí radoví vojaci sa chceli pomstiť za to čo urobili križiaci a keď ten vojvodca aj prikázal, aby nevraždili a neznásilňovali, ak nemal dostatočnú autoritu nemusel ho každí jeden počúvať. A tiež by mohol riskovať vzbury a neviem čo. (to je zase len môj názor) Myslím, že treba občas vyhovieť aj armáde inak budú vojaci nespokojní Smile

To urcite pomstit sa chceli. Ale ak by nemal autoritu nebol by sultan Smile.........a v moslimskom vojsku bola podla mna vacsia disciplina ako v kriziackych.
Vsetko su to vacsinou nase nazory tak to hadam nemusime pisat zakazdym Smile))).........
No a vyhoviet ako vyhoviet.......dat vyzabijat cele mesto. neviem co je horsie ci riskovat vzburu.(ale ak mal dostatok dostojnikov na svojej strane tak nic neriskoval) alebo dalsi utok kriziackych armad .P
Návrat hore Goto down
Pyrrhus
Admin
Admin
Pyrrhus


Počet príspevkov : 81
Age : 30
Dukáty : 45
Registration date : 25.10.2008

názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy EmptyPi marec 20, 2009 10:13 pm

Práveže by som povedal, že križiaci mali na bojovom poli väčšiu disciplínu ...teda hlavne príslušníci rytierskych rádov. To bola tvrdá disciplína a dalo sa na nich spoľahnúť Cool
Návrat hore Goto down
https://historyforum.slovakforum.net
Sponsored content





názor na križiacké výpravy Empty
OdoslaťPredmet: Re: názor na križiacké výpravy   názor na križiacké výpravy Empty

Návrat hore Goto down
 
názor na križiacké výpravy
Návrat hore 
Strana 1 z 2Choď na stránku : 1, 2  Next

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
 :: Diskusia - vojny, osobnosti, bitky, ríše... :: Stredovek :: Vrcholný stredovek-
Prejdi na: